اولین قفل های ساخت بشر

اولین قفل های ساخت بشر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

از هزاران سال پیش تا به امروز اجداد ما به یک وسیله‌ی مکانیکی برای حفاظت از متعلقاتشان نیاز داشته اند؛ قفل هایی که زمانی چوبی و سنگی بودند و امروز هوشمند هستند و با وای فای کار می کنند. در این متن نکات جالبی درباره تاریخچه ساخت چوب و دانستنی هایی درباره جدیدترین قفل های هوشمند را می خوانید.

قفل‌های چوبی

در ابتدا قفل ها بسیار ساده بودند؛ گره و طناب و وسایل دیگر که آن هم برای وقتی بود که کسی تلاش میکرد قفل ها را باز کند. با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی قفل های واقعی از جنس چوب و فلز ساخته شد و خیلی زود در سراسر جهان مورد استفاده ی مردم قرار گرفت.

تمدن‌ها

تاریخ شناسان عصر جدید هنوز مطمئن نیستند که کدام تمدن باستانی برای اولین بار قفل های مکانیکی را ساخته اند؛ مصری ها؟ رومی ها؟ یونانی ها؟ شاید هم ایرانیان؛ خیلی ها معتقدند این تمدن ها هر یک مستقل از دیگری قفل های خود را ساخته اند.

قفل‌های مکانیکی

تاریخچه قفل های مکانیکی شش هزار سال پیش در مصر باستان آغاز شد.  جایی که که یک قفل ساز تصمیم به ساخت قفل ساده اما کارآمد سوزنی گرفت که کاملا از چوب ساخته شده بود. این قفل از یک قاب چوبی درست شده بود تا کاملا با در ها مطابقت داشته باشد و یک میله افقی که وارد قاب قفل میشد. این میله سوزن هایی داشت که معلق بودند. هر قفل، کلید چوبی بزرگ و منحصر به فردی شبیه به مسواک های امروزی داشت به همراه یک گیره و شیار های که با وارد کردن آن داخل قفل و در یک راستا قرار دادن سوزن‌ها، با بالا کشیدن اجازه ی تکان خوردن میله  امنیتی را میداد و قفل باز می شد.

قفل‌های فلزی

در اواسط هزاره اول قبل از میلاد قفل ها با تکنولوژی رومیان و یونانیان شروع به پیشرفت کردند. قفل های که یونانیان میساختند ساده و نا امن بودند اما الهام بخش نوآوران رومی شد که به سرعت قفل هایی که یونانیان و مصری ها ساخته بودند را با استفاده از فلز به عنوان ماده اولیه توسعه دادند. با استفاده از قفل های آهنی، رومی ها نه تنها می توانستند از وسایلشان در برابر حمله های سنگین محافظت کنند، بلکه توانستند برای اولین بار از کلید های کوچک استفاده کنند و حتی آن ها را در جیبشان قرار دهند. و اینگونه بود که اولین نسل کلید های امروزی که با چرخیدن داخل قفل، قفل را باز میکنند ساخته شد.

مبهم و پیچیده

پس از سقوط امپراطوری روم در قرن اول پس از میلاد، توسعه و نوآوری در زمینه قفل‌ها کاملا متوقف شد. قفل‌سازان در اروپای تاریک و قرون وسطی، منابع و تکنولوژی ای برای ساخت یک وسیله امنیتی نداشتند؛ اما آن ها از این زمان برای گیج کردن و پیچیده ساختن راه برای کسانی که می خواستند قفل ها را بشکنند استفاده کردند. به جای یک قفل ساده آنها یک قفل ساختند که مکانیزم آن به صورتی بود که باید با چند کلید آن را باز می کردند و همچنین طراحی کلید ها هر روز پیچیده تر از دیروز میشد؛ آنها قفل ها را با نقش‌هایی خاص مبهم‌تر می کردند و از سوراخ‌های کلید فرعی (با مکانیزم های تقلبی داخل آن) استفاده کردند.

 

اما قفل های هوشمند امروزی

قفل هوشمند وسیله الکترونیکی جهت حفاظت از درب ورودی ساختمان ها می باشد که توسط فناوری های WiFi و بلوتوث به کاربران این اجازه را می دهد که با ارسال سیگنال های امن و کلیدهای دیجیتالی از طریق برنامه نصب شده بر روی گوشی های هوشمند، کامپیوتر و هر وسیله دیگر با امکان اتصال به WiFi  و بلوتوث، قفل درب ورودی ساختمان را از راه دور کنترل و آن را باز و بسته نمایند.

قفل هوشمند علاوه بر افزایش میزان امنیت خانه ها و اماکن تجاری، آسایش و راحتی در رفت و آمد را نیز برای کاربران فراهم می آورد. به راحتی می توان از هر جای دنیا و هر زمان که نیاز بود درب را برای مراجعه کنندگان باز نمود. همچنین توسط گوشی هوشمند می توان ورود و خروج افراد مختلف را کنترل و در صورت نیاز سطح دسترسی متفاوت و قابل برنامه ریزی برای افراد مختلف تعریف نمود. ثبت ورود و خروج نیز از دیگر ویژگی های قفل هوشمند می باشد که در صورت لزوم با مراجعه به تاریخ مورد نظر می توان از آن استفاده نمود.

نحوه کارکرد

قفل هوشمند دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی می باشد که قفل های قدیمی و مکانیکی قادر به انجام آن نمی باشند. به عنوان مثال با استفاده از گوشی هوشمند و سایر روش های دسترسی از جمله رمز، کارت و اثر انگشت، دیگر نیازی به استفاده از کلید مکانیکی نمی باشد. علاوه بر آن تمام مشکلات ناشی از حضور نداشتن شما در منزل مانند پشت درب ماندن اعضای خانواده و دوستان، احتمال باز بودن درب منزل و … با استفاده از ویژگی کنترل از راه دور این نوع قفل ها برای همیشه از بین می رود.

از دیگر ویژگی های قفل هوشمند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

اتصال قفل هوشمند به تلفن همراه

همانطور که قبلا اشاره شد یکی از ویژگی های جذاب این نوع قفل ها اتصال به گوشی هوشمند و کنترل آن ها از راه دور می باشد. به این ترتیب به راحتی می توان ورود و خروج افراد مختلف را ثبت و کنترل کرد و درب را باز و بسته نمود.

باز نمودن درب بدون کلید مکانیکی

قفل هوشمند را می توان بدون کلید و با استفاده رمز، کارت، اثر انگشت، ریموت و یا تلفن همراه باز نمود. به این ترتیب مشکلات استفاده از کلید ها و دردسرهای حمل آن از بین می رود.

استفاده از رمزهای امنیتی و یک بار مصرف

در قفل هوشمند می توان در صورت لزوم از رمز یک بار مصرف جهت باز نمودن درب استفاده نمود. این رمز برای افراد خاص مانند مهمانان، نظافت چی و … جهت جلوگیری از پشت درب ماندن آن ها در صورت حضور نداشتن در منزل مورد استفاده قرار می گیرد. بلافاصله پس از استفاده از این رمز و باز نمودن درب به صورت خودکار از حافظه قفل پاک می گردد.

همچنین این مدل قفل ها دارای رمز امنیتی مادر یا رمز admin می باشند که در صورت استفاده از آن، بدون وارد نمودن رمز admin نمی توان به تنظیمات قفل دسترسی پیدا کرده و آن را تغییر داد.

بسته شدن اتوماتیک قفل هوشمند

با فعال کردن مکانیزم قفل اتوماتیک در قفل هوشمند، پس از بسته شدن درب، قفل به صورت خودکار بسته می شود. به این ترتیب نگرانی بابت اطمینان از بسته بودن درب از بین می رود.

مجهز به سیستم های امنیتی پیشرفته و آلارم های هشدار

جهت جلوگیری از بروز حوادث ناگوار مانند سرقت، خسارت های جانی ناشی از آتش سوزی و …، قفل هوشمند مجهز به سیستم های امنیتی منحصر به فردی می باشد که با به صدا در آوردن آلارم به کاربران برای مقابله با حادثه هشدار می دهد. همچنین امکان ارسال خودکار پیام هشدار به تلفن همراه و مراکز امنیتی و پلیس در صورت حضور نداشتن در منزل وجود دارد.

قابلیت اتصال قفل هوشمند به سیستم های هوشمندسازی

این نوع قفل ها را می توان توسط پروتکل های پیشرفته مانند ZigBee و ZWave و همچنین ارتباط بلوتوثی و WiFi به دیگر وسایل خانه هوشمند، متصل و آن را متناسب با شرایط محیطی برنامه ریزی نمود. برای مثال قفل هوشمند را می توان طوری برنامه ریزی نمود که در صورت روشن شدن سیستم روشنایی خانه هوشمند، به صورت اتوماتیک درب را برای کاربران باز نماید.

قابلیت اتصال قفل هوشمند به آیفون تصویری

با استفاده از این ویژگی می توان با فشردن دکمه آیفون تصویری علاوه بر باز شدن درب ورودی و اصلی ساختمان، درب داخلی هر یک از واحدها را نیز باز نمود.

 منبع انرژی قفل هوشمند

تمامی مدل های قفل هوشمندمنبع انرژی خود را از باتری های قلمی AA و بدون نیاز به سیم کشی داخلی برق تامین می نمایند. به این ترتیب خطرات ناشی از قطع شدن اتصالات برقی و از دست رفتن قفل از بین می رود. در صورت تمام شدن باتری قفل و از کار افتادن آن نیز می توان از منبع تغذیه اضطراری استفاده نمود

 

.

shopping online

working hour

monday 08:00 AM - 10:00 PM
tuesday 08:00 AM - 10:00 PM
wednesday 08:00 AM - 10:00 PM
thursday 08:00 AM - 10:00 PM 
friday 08:00 AM - 10:00 PM
call 555395808- 595369098 

 

Please publish modules in offcanvas position.

    

 support us click please